XVIII Festiwal Nauki
8.04.2021
Zgodnie z tradycją szkoły, 8 kwietnia 2021, po raz osiemnasty odbył się Festiwal Nauki. Tego roku przybrał on jednak inną formę. Spotkania z wykładowcami uczelni wyższych, prelegentami i absolwentami szkoły odbyły się on line. Zaproszeni goście zaprezentowali bogatą ofertę tematyczną, dzięki której uczniowie mogli uczestniczyć w wybranych, interesujących ich wykładach:
- pan Tomasz Kuśmirek, absolwent II Liceum w Koninie i Wydziału Turystyki i Rekreacji na AWF w Poznaniu, właściciel salonu podróży Tourlider w Koninie, organizator wyjazdów na krańce świata, podróżnik, czynny pilot i przewodnik z wykładem „Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku... Jak zrobiłem moje pierwsze kroki odwiedzając ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach”
- pani dr hab. prof. UAM Alina Zajadacz, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Katedra Turystyki i Rekreacji z wykładem „Rwanda - czyli Afryka w pigułce”
- pan Paweł Musiałowski, szkoleniowiec, trener biznesu i doradca strategiczny, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i II LO z wykładem „Manipulacja - gdzie i dlaczego jej ulegamy o jak się przed nią bronić?
- pan dr Marek Derenowski z wykładem z wykładem „Tongue wide open. Does language create reality or does reality create the language?”, PWSZ Konin
- pani mgr Sylwia Maciejewska z wykładem „Język FIGURA-TY-wny. Psycholingwistyczne postawy w uczeniu się”, PWSZ Konin
- pan Rafał Dziamski - przedsiębiorca, programista, retromaniak, organizator bloku literackiego festiwalu fantastyki Pyrkon i miłośnik historii z wykładem „Liczby zapisane prądem, czyli o tym, w jaki sposób komputery liczą”
- pan Remigiusz Szczepaniak, adwokat, mediator sądowy z wykładem „Wolność słowa w Internecie”,
- pani dr hab. Dorota Cieślak (Lechniak), prof. nadzw. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt z wykładem „Pozyskiwanie zarodków zwierząt in vitro - kurs w pigułce”
- pani mgr dr inż. Agnieszka Ludwiczak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu z wykładem „Gen północnego światła czyli jak praca hodowlana wpłynęła na zwierzęta futerkowe”
- pani mgr Ewa Grabarczyk-Szewczyk, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie z wykładem „Dieta redukcyjna a diety niekonwencjonalne”
- pan prof. UAM dr hab. Tomasz Brańka, Zakład Pozaeuropejskich Studiów Politycznych, WNPiD UAM w Poznaniu z wykładem „Bariery kreatywności”
- pan prof. UAM dr hab. Adam Pomieciński, Zakład Antropologii Kulturowej,
Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu z wykładem „Jezydzi w Armenii: religia-społeczeństwo-kultura” - pan prof. UAM dr hab. Paweł Stachowiak Zakład Najnowszej Historii Politycznej, WNPiD UAM w Poznaniu z wykładem „Stosunki państwo - kościół po 1989 roku”
- pani prof. UAM dr hab. Agnieszka Chwieduk, Zakład Etnologii, Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu z wykładem „Czy widzisz co widać i słyszysz co słychać. Uwagi o warsztacie antropologa w terenie”
- pani mgr Monika Piosik, Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu z wykładem „Wieloetniczna Indonezja - tradycje i zwyczaje”
- pan dr Marcin Łukaszewski, Zakład Kultury Politycznej, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu z wykładem „Mowa tronowa w europejskich monarchiach”
- pan dr Rafał Kamprowski, Zakład Bezpieczeństwa i Obronności, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu z wykładem „Krwawe surowce. Krótka rzecz o metalach ziem rzadkich i ich roli w wyścigu technologicznym”
- pani Karolina Krzesińska, mrg filologii hiszpańskiej, licencjat na Wydziale Turystyki z wykładem „Za co kocham Hiszpanię – opowieść o podróżach i prowadzeniu bloga”,
- pan Andrzej Seweryn z wykładem ,,Witold Gombrowicz: ,,Dzienniki”
- pan dr hab. prof. UMK Jarosław Horowski, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wykładem „Rozum czy autorytet?- czyli o zabobonach”,
- pan inż Jan Dańczak, student Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej z wykładem „Magiczne działanie wytłaczanek do jajek? O akustyce wnętrz słów kilka”
- pani prof. UAM dr hab. Agnieszka Setecka , Prodziekan ds. studenckich, Wydział Anglistyki UAM z wykładem „Morality, sex and censorship, or "indecent” scenes in Victorian fiction. „Jak ominąć cenzurę, czyli nieobyczajne momenty w wiktoriańskiej powieści obyczajowej” 9
- pan prof. UAM dr hab. Radosław Dylewski , Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i kontaktów z otoczeniem społeczno-gospodarczym , Wydział Anglistyki, UAM z wykładem „Słów kilka o (nie)znanej historii znanych angielskich(?) wyrazów”
- pan Damian Kruczkowski - absolwent I LO, z wykształcenia socjolog (UAM), dyrektor MBP, działacz Towarzystwie Przyjaciół Konina, Stowarzyszenie FRYDHOF, Stowarzyszeniu Zmieniamy Konin, Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół I LO, regionalista, społecznik, z zamiłowania historyk i etnolog z wykładem „ I ciągle widzę ich twarze - społeczność unicestwiona. Konińscy Żydzi na przestrzeni wieków”
- pan Bartosz Bagrowski - absolwent II LO, fizjoterapeuta dziecięcym w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu, w trakcie studiów II stopnia z Neuropsychologii, trener funkcji poznawczych z wykładem „Nauka do matury, a leniwy mózg - czyli o ślimakach, politykach i ręce, której nie ma”
- pan prof. dr hab. Tomasz Lisowski, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM z wykładem „Środowisko naturalne a język. Przykład języka koreańskiego”
- pani prof. dr hab. Eliza Grzelak, Instytut Kultury Europejskiej UAM z wykładem
„Dyskurs społeczny w czasach pandemii” - pani dr Sylwia Szykowna, Instytut Kultury Europejskiej UAM z wykładem
„O skradzionej Mona Lisie” - pani mgr Jagoda Zmyślona, Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu z wykładem „Carbon footprint - nieproszeni goście na naszej planecie. Środowisko i gospodarka”
- pani mgr inż. Agata Jarocka – Instytut Fizyki, Politechnika Warszawska z wykładem „Szkło optyczne: właściwości i zastosowania”
- pan dr inż. Przemysław Michalski, Instytut Fizyki, Politechnika Warszawska z wykładem „Dlaczego możemy mieć coraz lepsze rzeczy? Parę słów o bateriach litowo-jonowych”
- pani Ewa Mitulska, nauczyciel chemii II LO z wykładem„Antyoksydanty w owocach i warzywach”
- pani mgr Eleonora Imbierowicz, Instytut Filologii Angielskiej, Wydział Filologiczny UW z wykładem „Czytanie gier wideo. Czy gry można analizować jak literaturę?”
Dziękujemy naszym gościom za niezwykle ciekawe wykłady. Mamy nadzieję, że na kolejnym Festiwalu Nauki będziemy mogli spotkać się osobiście.