Skocz do zawartości
-A+Rozmiar czcionkizmiana kontrastuWysoki kontrast

XVIII Festiwal Nauki

8.04.2021
XVIII Festiwal Nauki
Zgodnie z tradycją szkoły, 8 kwietnia 2021,  po raz osiemnasty odbył się Festiwal Nauki. Tego roku przybrał on jednak inną formę. Spotkania z wykładowcami uczelni wyższych, prelegentami i absolwentami szkoły odbyły się on line. Zaproszeni goście zaprezentowali bogatą ofertę tematyczną, dzięki której uczniowie mogli uczestniczyć w wybranych, interesujących ich wykładach:
  1. pan Tomasz Kuśmirek, absolwent II Liceum w Koninie i Wydziału Turystyki i Rekreacji na AWF w Poznaniu, właściciel salonu podróży Tourlider w Koninie, organizator wyjazdów na krańce świata, podróżnik, czynny pilot i przewodnik z wykładem „Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku... Jak zrobiłem moje pierwsze kroki odwiedzając ponad 120 krajów na wszystkich kontynentach”
  2. pani dr hab. prof. UAM Alina Zajadacz,   Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych, Katedra Turystyki i Rekreacji z wykładem „Rwanda - czyli Afryka w pigułce”
  3. pan Paweł Musiałowski, szkoleniowiec, trener biznesu i doradca strategiczny,  absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu i II LO z wykładem „Manipulacja - gdzie i dlaczego jej ulegamy o jak się przed nią bronić?
  4. pan dr Marek Derenowski z wykładem z wykładem „Tongue wide open. Does language create reality or does reality create the language?”, PWSZ Konin
  5. pani  mgr Sylwia Maciejewska z wykładem „Język FIGURA-TY-wny. Psycholingwistyczne postawy w uczeniu się”, PWSZ Konin
  6. pan Rafał Dziamski - przedsiębiorca, programista, retromaniak, organizator bloku literackiego festiwalu fantastyki Pyrkon i miłośnik historii z wykładem „Liczby zapisane prądem, czyli o tym, w jaki sposób komputery liczą”
  7. pan Remigiusz Szczepaniak,  adwokat, mediator sądowy z wykładem „Wolność słowa w Internecie”,
  8. pani dr hab. Dorota Cieślak (Lechniak), prof. nadzw. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katedra Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt z wykładem „Pozyskiwanie zarodków zwierząt in vitro - kurs w pigułce”
  9. pani mgr dr inż. Agnieszka Ludwiczak, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu  z wykładem „Gen północnego światła czyli jak praca hodowlana wpłynęła na zwierzęta futerkowe”
  10. pani mgr Ewa Grabarczyk-Szewczyk, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie  z wykładem „Dieta redukcyjna a diety niekonwencjonalne”
  11. pan prof. UAM dr hab. Tomasz Brańka,  Zakład Pozaeuropejskich Studiów Politycznych, WNPiD UAM w Poznaniu z wykładem „Bariery kreatywności”
  12.  pan prof. UAM dr hab. Adam Pomieciński, Zakład Antropologii Kulturowej,
    Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu z wykładem „Jezydzi w Armenii: religia-społeczeństwo-kultura”
  13. pan prof. UAM  dr hab. Paweł Stachowiak  Zakład Najnowszej Historii Politycznej, WNPiD UAM w Poznaniu  z wykładem „Stosunki państwo - kościół po 1989 roku”
  14. pani prof. UAM dr hab. Agnieszka Chwieduk, Zakład Etnologii, Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu z wykładem „Czy widzisz co widać i słyszysz co słychać. Uwagi o warsztacie antropologa w terenie”
  15. pani mgr Monika Piosik, Instytut Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu z wykładem „Wieloetniczna Indonezja - tradycje i zwyczaje”
  16. pan dr Marcin Łukaszewski, Zakład Kultury Politycznej, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu z wykładem „Mowa tronowa w europejskich monarchiach”
  17. pan dr Rafał Kamprowski, Zakład Bezpieczeństwa i Obronności, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu  z wykładem „Krwawe surowce. Krótka rzecz o metalach ziem rzadkich i ich roli w wyścigu technologicznym”
  18. pani Karolina Krzesińska, mrg filologii hiszpańskiej, licencjat na Wydziale Turystyki  z wykładem „Za co kocham Hiszpanię – opowieść o podróżach i prowadzeniu bloga”,
  19. pan Andrzej Seweryn  z wykładem ,,Witold Gombrowicz: ,,Dzienniki”
  20. pan dr hab. prof. UMK Jarosław Horowski, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z wykładem „Rozum czy autorytet?- czyli o zabobonach”,
  21. pan inż Jan Dańczak, student Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej  z wykładem „Magiczne działanie wytłaczanek do jajek? O akustyce wnętrz słów kilka”
  22. pani prof. UAM dr hab. Agnieszka Setecka , Prodziekan ds. studenckich, Wydział Anglistyki UAM z wykładem „Morality, sex and censorship, or "indecent” scenes in Victorian fiction.  „Jak ominąć cenzurę, czyli nieobyczajne momenty w wiktoriańskiej powieści obyczajowej” 9
  23. pan prof. UAM dr hab. Radosław Dylewski , Prodziekan ds. współpracy międzynarodowej i kontaktów z otoczeniem społeczno-gospodarczym , Wydział Anglistyki, UAM z wykładem „Słów kilka o (nie)znanej historii znanych angielskich(?) wyrazów”
  24. pan Damian Kruczkowski - absolwent I LO, z wykształcenia socjolog (UAM), dyrektor MBP, działacz Towarzystwie Przyjaciół Konina, Stowarzyszenie FRYDHOF, Stowarzyszeniu Zmieniamy Konin, Stowarzyszeniu Absolwentów i Przyjaciół I LO, regionalista, społecznik, z zamiłowania historyk i etnolog z wykładem „ I ciągle widzę ich twarze - społeczność unicestwiona. Konińscy Żydzi na przestrzeni wieków”
  25. pan Bartosz Bagrowski - absolwent II LO, fizjoterapeuta dziecięcym w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu, w trakcie studiów II stopnia z Neuropsychologii, trener funkcji poznawczych  z wykładem „Nauka do matury, a leniwy mózg - czyli o ślimakach, politykach i ręce, której nie ma”
  26. pan prof. dr hab. Tomasz Lisowski, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM z wykładem „Środowisko naturalne a język. Przykład języka koreańskiego”
  27. pani prof. dr hab. Eliza Grzelak, Instytut Kultury Europejskiej UAM z wykładem
    „Dyskurs społeczny w czasach pandemii”
  28. pani dr Sylwia Szykowna, Instytut Kultury Europejskiej UAM z wykładem
    „O skradzionej Mona Lisie”
  29. pani mgr Jagoda Zmyślona, Katedra Ekonomii i Polityki Gospodarczej w Agrobiznesie, Wydział Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu  z wykładem „Carbon footprint - nieproszeni goście na naszej planecie. Środowisko i gospodarka”
  30. pani mgr inż. Agata Jarocka – Instytut Fizyki, Politechnika Warszawska  z wykładem „Szkło optyczne: właściwości i zastosowania”
  31. pan dr inż. Przemysław Michalski,  Instytut Fizyki, Politechnika Warszawska z wykładem „Dlaczego możemy mieć coraz lepsze rzeczy? Parę słów o bateriach litowo-jonowych”
  32. pani Ewa Mitulska, nauczyciel chemii II LO  z wykładem„Antyoksydanty w owocach i warzywach”
  33. pani mgr Eleonora Imbierowicz, Instytut Filologii Angielskiej, Wydział Filologiczny UW z wykładem „Czytanie gier wideo. Czy gry można analizować jak literaturę?”
 
Dziękujemy naszym gościom za niezwykle ciekawe wykłady. Mamy nadzieję, że na kolejnym Festiwalu  Nauki będziemy mogli spotkać się osobiście.
 
 
 
XVIII Festiwal Nauki 1
XVIII Festiwal Nauki 2
XVIII Festiwal Nauki 3
XVIII Festiwal Nauki 4
NASZE KANAŁY