Izba Tradycji i Pamięci
Od X 2008r. w II LO im. K. K. Baczyńskiego w Koninie działa Izba Tradycji i Pamięci, która specjalizuje się w gromadzeniu pamiątek militarnych z regionu Konińskiego oraz prezentacji wysiłku żołnierza polskiego w latach II wojny światowej. Trzonem kolekcji jest wystawa mundurów i wyposażenia Armii Polskiej okresu II RP. Obejrzeć możemy: mundury piechoty i kawalerii także w wersji zimowej, broń żołnierzy, karabiny Mauser, RKM Browning wz.28, CKM wz.30 w wersji dla piechoty oraz przeciwlotniczej. Ważnym elementem wystawy jest biedka piechoty dla CKM, która jest jednym z nielicznych egzemplarzy w Polsce. Możemy się także zapoznać z historią 68 Pułku Piechoty, którego historia wiąże się z Koninem.
Kolejna część wystawy poświęcona jest Polskim Siłom Zbrojnym na zachodzie gdzie prezentujemy: mundur żołnierza 3 Dywizji Strzelców Karpackich z okresu walk o Monte Cassino, żołnierza Samodzielnej Brygady Spadochronowej z okresu desantu pod Arnhem oraz żołnierza 10 Pułku Dragonów 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka.
Ważną częścią kolekcji są mundury z okresu Powstania Warszawskiego. Możemy obejrzeć sylwetki sanitariuszek oraz powstańców w charakterystycznych panterkach i z wyposażeniem zdobytym na Niemcach. Zbiór dopełnia mundur żołnierza 1 Dywizji Piechoty im.T. Kościuszki.
Wystawy dopełniają reprodukcje fotografii dotyczące wojennych losów prezentowanych jednostek wojskowych.
Szczególnie cenne są sztandary oddziału Konińskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Stowarzyszenia Poszkodowanych przez III Rzeszę, które zostały przekazane przez powyższe organizacje z powodu wygaszenia działalności. W naszej izbie sztandary otrzymały nowe życie i budzą duże zainteresowanie zwiedzających.
W 2014 roku Izba zmieniła lokalizację stając się bardziej dostępna a jej ekspozycja ciągle się rozbudowuje.