Wizyta w Herne
W dniach 20.10-25.10 nasi licealiści pod opieką pani dyrektor Lindy Wisialskiej wraz z uczniami gimnazjum w Zagórowie, których opiekunem była pani Marta Nowak wzięli udział w wymianie uczniowskiej z młodzieżą uczęszczającą do gimnazjum w Herne. Polska grupa liczyła 17 osób: 8 licealistów, 6 gimnazjalistów i dwoje opiekunów. 14 uczestników liczyła grupa niemiecka. Pomimo, iż wyruszyliśmy w poniedziałek rano, to na miejscu byliśmy dopiero w okolicach godziny 21 i przez utrudnienia na drodze czas jazdy wynosił aż 14 godzin! Długa podróż była męcząca, ale zaraz po dotarciu pod niemiecką szkołę ucieszył nas widok czekających z niecierpliwością rodzin. Każdy z nas został ciepło przyjęty i odpowiednio ugoszczony:). Następnego dnia mieliśmy okazję uczestniczyć w trzech pierwszych lekcjach w tamtejszym gimnazjum, zwiedziliśmy muzeum górnictwa w Bochum, integrowaliśmy się grając w kręgle, a wieczór spędziliśmy u rodzin lub (większa część grupy) w kawiarni. W środę wyjechaliśmy na kilkugodzinną wycieczkę do Munster-pięknego miasta pełnego urokliwych kamieniczek, uliczek oraz niezliczonej ilości rowerów. Niestety z powodu niesprzyjającej pogody musieliśmy skrócić czas zwiedzania, ale dzięki pani przewodnik wynieśliśmy z wycieczki bardzo wiele cennych informacji. Po zwiedzaniu mieliśmy trochę czasu dla siebie i wróciliśmy pociągiem do Herne. Po powrocie czekały na nas kolejne atrakcje, które oferowały nam rodziny, u których mieszkaliśmy. W czwartek również uczestniczyliśmy w początkowych lekcjach i wykonaliśmy projekt, który można oglądać w jednej z sal lekcyjnych w szkole. Po południu relaksowaliśmy się na pływalni LAGO. Piątek był ostatnim dniem, który spędziliśmy wspólnie. Od rana byliśmy na lekcjach, później zwiedzaliśmy Ratusz i spotkaliśmy się z burmistrzem miasta Herne. Dalsza część dnia zależała od nas, a zdecydowana większość uczestników wymiany wybrała się pociągiem do Dortmundu na zakupy w Primarku, z którego każdy wyszedł z pełnymi torbami;). Wieczór spędziliśmy razem w tradycyjnej niemieckiej restauracji „Bavaria”, która oferowała nam przysmaki tamtejszej kuchni. Niestety, wszystko co piękne szybko się kończy i tak też było tym razem. Nazajutrz, w sobotę pożegnaliśmy się z rodzinami i wyjechaliśmy w podróż powrotną. Każdy z nas na długo zapamięta przygodę jaką była tegoroczna wymiana.
Spotkanie młodzieży odbyło się dzięki wsparciu fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Zanim opuściliśmy auto, którym podróżowaliśmy, pani dyrektor poprosiła, abyśmy dokończyli następujące zdanie: Najbardziej podobało mi się...
Oto co odpowiedzieli uczestnicy wymiany:
„Najbardziej podobało mi się przełamanie bariery językowej, którą stanowił dla mnie niemiecki i rozmowa na różne tematy w tym właśnie języku z rodziną, która mnie gościła oraz oczywiście zakupy w Primarku”.- Ola z Ic.
„
Najbardziej podobały mi się rozmowy z rodziną i uczniami, ale najlepsze z całej wymiany było jedzenie”.- Kinga
„Najbardziej podobał mi się pobyt u rodzin oraz zwiedzanie Munster (i jazda radiowozem)”. – Michalina.
„Najbardziej podobało mi się to, że mogłam podszkolić się w języku poprzez rozmowę oraz ciągłe jedzenie w McDonald's, bo dzięki temu w Polsce przez najbliższe 2 miesiące nie wejdę do Maka”. - Kornelia z IIIf.
„Najbardziej podobały mi się wspólnie spędzone wieczory w jadłodajniach”. – Janek.
„Najbardziej podobał mi się udział w lekcjach. Mimo, że było ich niewiele, mogłam poznać system nauczania w szkole niemieckiej. Zaciekawiły mnie różnice dotyczące na przykład: stosunków nauczycieli z uczniami czy poziomu nauczania”. - Karolina z Ib.
„Najbardziej podobały mi się licznie zorganizowane wyjazdy. Dzięki nim mogłam nie tylko poznać, a także uczestniczyć w niemieckiej kulturze”. - Alicja z Ib.
„Najbardziej podobały mi się wrażenia podczas niezapomnianej podróży powrotnej” - Daniel z Gimnazjum w Zagórowie.
„Najbardziej podobała mi się atmosfera i atrakcje podczas powrotu” - Mateusz z Gimnazjum w Zagórowie
„Najbardziej podobała mi się zabawa w delfina na basenie” - Weronika z Gimnazjum w Herne.
Aleksandra Szubert, 1c
Koło Naukowe Medioznawców