Skocz do zawartości
-A+Rozmiar czcionkizmiana kontrastuWysoki kontrast

Konkurs wiedzy o języku polskim

8.02.2016
Konkurs wiedzy o języku polskim

Poniżej znajdziecie do rozwiązania siedem zadań poświęconych zagadnieniom językowym. Źródła wiedzy w niektórych przypadkach są podane, w innych samodzielnie trzeba ich szukać. Mam nadzieję, że się Wam powiedzie.

Na rozwiązania (wydrukowane) czekam do 16 lutego do godz. 14:30.
Powodzenia!
Małgorzata Ptak
 
Zadania
 
1.     Cyfra i liczba. Jaka jest różnica znaczeniowa między podanymi wyrazami? Przeczytaj zamieszczone poniżej zdanie i wyjaśnij, na czym polega w nim błąd i jaki to rodzaj błędu.
Tych kilka cyfr mówi wyraźnie, jak wzrosła  w szkołach liczba uczniów, którzy przystępują do egzaminu maturalnego z geografii.
Zapisz zdanie w formie poprawnej.
 
2.     Obejrzyj wgad o pochodzeniu słów prof. Jerzego Bralczyka (https://www.youtube.com/watch?v=6Hv2YZ6LRO8) i wykład prof. Jana Miodka (https://www.youtube.com/watch?v=L-7anVOrfCQ) , a potem  odpowiedz na pytania. Skąd się wzięły wyrazy i wyrażenia ojciec, Włochy, szywrot na wywrot? Na czym polegało rozpodobnienie, w wyniku którego pojawiło się słowo ojciec? Jaki jest związek Wołocha i Włocha?
 
3.     Co by było, gdyby Polacy wymyślili urządzenie sterujące komputerem i które (za językiem angielskim) nazywamy myszą? Dlaczego nie wymyśliliśmy własnych LOL-i? Obejrzyj wypowiedź prof. Włodzimierza Gruszczyńskiego (https://www.youtube.com/watch?v=Dby97866JQw)
i odpowiedz na pytania. 
 
4.     Czy można kamerować, skoro można filmować? Jak ocenia się poprawność tego neologizmu słowotwórczego? Jak powstał wyraz kamerować?
 
5.     Co znaczyło kiedyś słowo ścież? Skąd się wzięło wyrażenie przyimkowe na oścież i co dzisiaj oznacza?
 
6.     Dlaczego ód (od oda) i os (od osa)? Odszukaj w Internecie audycję dr Katarzyny Kłosińskiej (z cyklu "Co w mowie piszczy?") i wyjaśnij, z czego wynika różnica w pisowni wyrazów.
 
7.     Podany fragment tekstu Juliusza Domańskiego Europa zawiera tylko jeden znak interpunkcyjny. Uzupełnij tekst, wstawiając brakujące znaki interpunkcyjne.

Czym jest Europa Nawet jako pojęcie geograficzne jest w znacznej mierze nieokreślona Niby wiemy że granicą wschodnią jest Ural ale nie jest to granica wyraźnie zarysowana Zdajemy sobie z tego sprawę kiedy próbujemy odpowiedzieć na pytanie które to ludy zamieszkałe w pobliżu owej granicy są jeszcze europejskie a które już azjatyckie. Wówczas bierzemy pod uwagę także a nawet przede wszystkim ich cechy kulturowe Ale sprawa owych cech kulturowych Europy bynajmniej nie jest prosta i to także w aspekcie pytania o granice terytorialne Tym się zajmiemy za chwilę Co się zaś tyczy owych granic terytorialnych Europy to i od zachodu patrząc sytuacja jest wprawdzie jaśniejsza ale tu z kolei problem stanowią Wyspy Brytyjskie choć kulturowo europejskie często na rozmaite sposoby akcentujące swoją geograficzną odrębność […]
Jak wielu innych naszych pojęć tak i najstarszego pojęcia Europy trzeba szukaću starożytnych Greków Wiele wskazuje na to że świat Greków najdawniejszych dzielił się na trzy części Europę Azję i Afrykę zwaną jeszcze przez Herodota Libią Granica między tymi trzema częściami greckiego świata przebiegała mniej więcej tak jak dziś Niejedno też zdaje się świadczyć że dla Greków nieco ważniejsze było sąsiedztwo Azji niż sąsiedztwo zgoła niewiele bardziej odległej i tylko trochę mocniej przez warunki naturalne morze! oddzielonej Afryki Ważne było i to że w Azji Zachodniej Grecy mieli swoje kolonie że tam od najdawniejszych czasów osiedlali się i tworzyli greckie miasta państwa 

NASZE KANAŁY